• (+48) 796-161-303
  • kancelaria@mir-consulting.pl
  • Facebook

„Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” – innowacje w sferze produkcji.

  • „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa”  – innowacje w sferze produkcji.

    „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” – innowacje w sferze produkcji.

    W okresie od 4 maja do 31 grudnia 2015, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, trwa nabór wniosków na dofinansowanie projektów, sklasyfikowanych jako poddziałanie 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa”. Dofinansowanie ukierunkowane jest na wspieranie projektów dotyczących badań przemysłowych i prac rozwojowych, ze szczególnym naciskiem na obecność prac rozwojowych w każdym rozpatrywanym projekcie.

    Podmioty, starające się o dofinansowanie w ramach programu, muszą obligatoryjnie spełniać warunek bycia mikro-, małym lub średnim przedsiębiorcą. Podstawowym kryterium zakwalifikowania projektu do konkursu jest jego specyfika. Badania przemysłowe skupiają się na pozyskaniu wiedzy, umożliwiającej projektowanie innowacji. Z kolei wymagane prace rozwojowe dotyczą wdrażania rozwiązań, czyli krótko mówiąc, próbach prototypów, projektów pilotażowych. Istotne jest, by projekt wpisywał się w Krajową Inteligentną Specjalizację i dotyczył innowacji produktowej lub procesowej, czyli zakładał wprowadzenie na rynek nowego, bądź istotnie ulepszonego produktu, nowych/ulepszonych metod produkcji, dostawy. Brana jest pod uwagę również kadra zarządzająca projektem, która musi posiadać odpowiednie do rodzaju działania kompetencje. Produkty lub procesy muszą być innowacyjne co najmniej w skali ogólnopolskiej. Powinny również widocznie wpływać na poprawę wyników przedsiębiorstwa oraz spełniać oczekiwania rynkowe.

    Intensywność wsparcia uzależniona jest od rozmiarów przedsiębiorstwa ubiegającego się o dofinansowanie. Maksymalne dofinansowanie w ramach kosztów kwalifikowanych prezentuje poniższa tabela.

     

    Wielkość przedsiębiorstwa Badania przemysłowe Prace rozwojowe
    Mikroprzedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa 70% 45%
    Średnie przedsiębiorstwa 60% 35%

     

    Koszty kwalifikowane to wszystkie koszty związane z realizacją inwestycji. Katalog został podzielony na koszty bezpośrednie i pośrednie.

    W skład kosztów bezpośrednich wchodzą:

    • wynagrodzenia,
    • koszty podwykonawstwa,
    • koszty operacyjne
    1. koszty aparatury,
    2. koszty wartości niematerialnych i prawnych,
    3. koszty budynków,
    4. koszty gruntów,
    5. pozostałe koszty operacyjne.

    Do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć natomiast:

    • koszty związane z wynajmem i utrzymaniem budynków:
    1. wynajem,
    2. media,
    3. sprzątanie,
    4. ubezpieczenia majątkowe,
    5. utylizacja odpadów,
    6. okresowe przeglądy urządzeń.
    • koszty administracyjne:
    1. opłaty skarbowe, notarialne, pocztowe, bankowe, księgowe.
    • koszty wynagrodzeń i składników pozapłacowych w odniesieniu do kadry zarządzającej projektem.

    Rozpoczęcie realizacji projektu ma miejsce z chwilą złożenia wniosku. Dopiero wtedy też może zostać uznana kwalifikowalność kosztów. We wniosku należy podać okres realizacji, który jest jednocześnie okresem kwalifikowalności kosztów. Najpóźniej ostatniego dnia okresu, beneficjent składa wniosek o płatność końcową. Okres powinien być realny, uwzględniać czas potrzebny na realizację części rzeczowej i formalnej.