• (+48) 796-161-303
 • kancelaria@mir-consulting.pl
 • Facebook

Program PROSUMENT na Warmii i Mazurach

 • Program PROSUMENT na Warmii i Mazurach

  Program PROSUMENT na Warmii i Mazurach

  Program Prosument, do którego przystąpił niedawno Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, umożliwia osobom fizycznym, wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym zakup i montaż mikroinstalacji, które wykorzystują odnawialne źródła energii do produkcji ciepła i prądu z możliwością sprzedaży nadwyżek do sieci.

  Ponieważ analiza rynku wykazuje, że zarówno osoby fizyczne, spółdzielnie, jak i wspólnoty mieszkaniowe chcą przystąpić do Programu, dlatego WFOŚiGW w Olsztynie ma w planach jeszcze w tym roku ogłosić nabór wniosków na dofinansowanie mikroinstalacji. WFOŚiGW w Olsztynie pozyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten cel 5 mln zł.

  Korzystając z oferty PROSUMENTA należy jednak uwzględnić zasady programu, które określają warunki udzielania dofinansowania. Beneficjenci prywatni przy współpracy z funduszami wojewódzkimi, mają możliwość indywidualnego wyboru rodzaju i modelu instalacji oraz firmy montażowej, natomiast samorządy są zobowiązane do wyboru wykonawcy, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych.

  Mikroinstalacje, na które można pozyskać dotacje to: kotły na biomasę, pompy ciepła, kolektory słoneczne, systemy fotowoltaiczne, układy mikrokogeneracyjne, a także małych elektrownie wiatrowe. Możliwe jest również uzyskanie wsparcia finansowego dla wymiany istniejących już instalacji na bardziej efektywne i przyjazne środowisku.